Myślisz o wyjeździe do pracy za granicę? Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok i wymaga przemyślanej decyzji. Ważne, abyś się do tego dobrze przygotował.

W mediach często pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników pobierających opłaty bez zapewniania miejsc pracy. Wojewódzki Urząd Pracy zaleca ostrożność przed pochopnym podejmowaniem decyzji o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia.

Oszuści podszywający się pod legalnie działające na rynku agencje zatrudnienia zamieszczają oferty pracy, które służą jedynie wyłudzeniu pieniędzy od nieświadomych osób. Działające zgodnie z przepisami prawa agencje zatrudnienia winny posiadać wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia potwierdzony stosownym certyfikatem. Wykaz legalnie funkcjonujących agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.stor.praca.gov.pl

Należy wystrzegać się przede wszystkim firm i osób, które oferują pracę pod warunkiem dokonania wpłaty pieniędzy na podane konto i nie podają nazwy firmy, jej dokładnego adresu, a wskazują jedynie numer telefonu komórkowego lub skrytki pocztowej.

Informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy oraz na Policję lub do Prokuratury.

Jednym z zagrożeń wyjazdu za granicę jest handel ludźmi. Osoby, które staną się jego ofiarami, są wykorzystywane do pracy przymusowej, prostytucji lub zmuszane do popełniania przestępstw. Bądź ostrożny! Każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi.

O dodatkowe informacje pytaj w wojewódzkim i powiatowych urzędach pracy. Wyjazd do pracy za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów i rozczarowań.

Osoby zainteresowane tematem bezpiecznych wyjazdów i sposobami poszukiwania pracy za granicą zapraszamy na spotkanie z doradcą EURES do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy ul. Witosa 86; tel. 041 364 -16 -11.

Uwaga:
Wszystkim planującym wyjazd za granicę do pracy lub w celu poszukiwania pracy polecamy zapoznanie się z:
- poradnikiem „Bezpieczne wyjazdy do pracy"
- informacjami na temat poszukiwania pracy poprzez sieć EURES

Holandia jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym Polacy najczęściej podejmują pracę sezonową.

Ambasada Niderlandów w ramach prowadzonych działań informacyjnych mających na celu podniesienie świadomości obywateli Polski wyjeżdżających do Holandii opracowała broszurę poświęconą tematyce holenderskiego rynku pracy oraz zasadom bezpiecznej migracji zarobkowej.  Podnoszenie świadomości osób migrujących w celach zarobkowych do  Holandii jest istotne z uwagi na fakt, że nadal część Polaków natrafia na nieuczciwych pośredników i pracodawców, przez co stają się ofiarami wyzysku oraz złego traktowania.

Broszura „Atrakcyjna praca w Holandii? Przygotuj się!”

Zapraszamy także do zapoznania się z uruchomionym na początku 2016r. portalem informacyjnym: www.wHolandii.pl

Intencją założycieli portalu jest odpowiednie przygotowanie polskich pracowników jeszcze przed wyjazdem do Holandii. Portal zawiera najważniejsze informacje nt. życia i pracy w Holandii, regulacji i procedur, a także adresy stron instytucji oferujących pomoc i wsparcie na miejscu. Osoba odwiedzająca portal znajdzie tam także wiele informacji m.in. na temat agencji zatrudnienia, przepisów dotyczących holenderskiego rynku pracy, a także warunków mieszkaniowych.

Zima to intensywny czas poszukiwania pracy sezonowej na okres ferii zimowych i wakacji. Praca sezonowa wykonywana jest najczęściej w rolnictwie i sadownictwie przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów i innych płodów rolnych. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Dostępne są również oferty pracy sezonowej przy organizacji imprez rozrywkowych np. parki rozrywki. Warto pamiętać, że zima i wczesna wiosna to dla zagranicznych pracodawców najbardziej intensywny czas poszukiwania pracowników do sezonowych prac.

logo eurodesk

Eurodesk pomaga młodym

Myślisz o studiach za granicą a nie wiesz jak wykonać pierwszy krok? Chcesz dowiedzieć się, jak wyjechać na wolontariat za granicę? Nie wiesz, gdzie szukać ofert pracy dla młodzieży?

Sieć Eurodesk oferuje usługi informacyjne dla osób młodych i osób pracujących z młodzieżą dotyczące możliwości w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży w Europie oraz zaangażowania osób młodych w działania europejskie. Eurodesk, który jest obecny we wszystkich krajach tworzących sieć i koordynowany na szczeblu europejskim przez Biuro Eurodesku w Brukseli, zajmuje się przede wszystkim udzielaniem odpowiedzi na zapytania, przekazywaniem informacji na temat finansowania, wydarzeń i publikacji.

Odwiedź stronę: www.eurodesk.pl lub skontaktuj się z najbliższym lokalnym punktem informacyjnym:

Stowarzyszenie Edukacja przez Internet
Inkubator Technologiczny Skye Inc Kieleckiego Parku Technologicznego,
ul. Olszewskiego 6/2.05, 25-663 Kielce
Godziny przyjęć: pon.-pt., 8.00-16.00
Kontakt tel/fax: Tel.: (41) 310 70 90 / (41) 310 81 91
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konsultanci: Karol Kaleta, Tomasz Molęda