1656x1104 22xZapraszamy polskich pracodawców do udziału w Europejskich Dniach Pracy on-line, które organizuje polska sieć EURES w dniu 10 października 2018 r.

Wydarzenie skierowane jest do polskich pracodawców działających w branży: IT, helpdesk, księgowość i finanse, telefoniczna oraz internetowa obsługa klienta, sprzedaż i marketing, BPO (outsourcing procesów biznesowych). W szczególności adresowane jest do pracodawców borykających się z problemami w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach na polskim rynku pracy, a także do obywateli Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Szwajcarii oraz do Polaków przebywających obecnie za granicą.

Udział w wydarzeniu dla pracodawców i poszukujących pracy jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje wraz z zasadami dostępu znajdują się na platformie Europejskich Dni Pracy Komisji Europejskiej:
https://www.europeanjobdays.eu/en/events/workpl-work-poland

Podczas Europejskich Dni Pracy on-line pracodawcy i osoby poszukujące pracy spotykają się w przestrzeni wirtualnej. Wszystkie prezentacje są transmitowane w Internecie na żywo, a odwiedzający mają możliwość rozmów on-line z pracodawcami i doradcami EURES za pośrednictwem „czat-ów”. Osoby poszukujące pracy mogą wyszukiwać miejsca pracy odpowiadające ich profilowi i zgłaszać swoje kandydatury, kontaktować się bezpośrednio z pracodawcami oraz umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne.

slider zawody euresWiosna to dla niektórych szczególnie intensywny czas poszukiwania pracy sezonowej za granicą. Zatrudnieniem krótkoterminowym zainteresowani są absolwenci szkół średnich i studenci. Ważne, by ofert pracy zacząć szukać jeszcze w Polsce. Kluczowe jest, by poszukując pracy unikać ofert pracy pochodzących z niesprawdzonego źródła, a także ofert proponowanych przez dopiero co poznane osoby oraz tych, w których do kontaktu podany jest jedynie adres mailowy lub numer telefonu.

Poszukiwanie ofert pracy sezonowej za granicą warto zacząć od sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Informacji w sprawie dostępnych ofert pracy sezonowej udzielają doradcy EURES w kraju i za granicą. Osoby zainteresowane informacjami na temat wolnych miejsc pracy, warunków życia i pracy w krajach Unii Europejskiej mogą je uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz w każdym Powiatowym Urzędzie Pracy.

Aktualnie w ramach Europejskiej Sieci Zatrudnienia EURES poszukiwani są pracownicy w następujących zawodach:

Pracownik do obróbki cebulek tulipanów – Holandia

Pracownik do uprawy kwiatów – Holandia

Pracownik rolny, pracownik szklarni – Finlandia

Pracownik do zbioru pieczarek – Holandia

Pracownik do zbioru borówek – Holandia

Są to przykładowe oferty pracy w ramach EURES. Więcej można znaleźć na stronie internetowej: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski w zakładce „Baza krajowa”

Informacje o bezpiecznym poszukiwaniu pracy za granicą znajdziesz na stronie:
http://stor.praca.gov.pl/portal/resources/plik/informacja/bezpieczne_wyjazdy_do_pracy

Zapraszamy do kontaktu z doradcą EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, ul. Witosa 86, pok. nr 10, nr tel. (0-41) 36 41 611 lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od kilku lat rośnie liczba cudzoziemców przyjeżdżających do Polski i chcących osiedlić się w naszym kraju. Potwierdzają to statystyki krajowe, według których rok 2017 był kolejnym rekordowym pod względem liczby złożonych wniosków o zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce.
Często osoby przyjeżdżające nie są w pełni świadome swoich praw i obowiązków związanych z pracą i pobytem w Polsce, a także nie znają języka i instytucji kraju, do którego przybyli.

Jesteś obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej lub państwa trzeciego i szukasz informacji o pracy i pobycie w Polsce?

  1. Sprawdź warunki życia i pracy w Polsce. Odwiedź polską stronę EURES i pobierz broszurę: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-ue-lub-efta/zycie-i-praca-w-polsce
  2. Informacje na temat zatrudniania cudzoziemców znajdziesz na portalu Centrum Informacyjno-Konsultacyjnym Służb Zatrudnienia "Zielona Linia": http://zielonalinia.gov.pl/web/zielona-linia/-/zatrudnianie-cudzoziemcow-32145
  3. Odwiedź stronę Urzędu do Spraw Cudzoziemców i znajdź przydatne dla Ciebie informacje: https://udsc.gov.pl/cudzoziemcy/ Ze strony dowiesz się m.in. jakie organizacje udzielają bezpłatnej pomocy prawnej.
  4. Wejdź na stronę migracje.gov.pl i znajdź adresy służb imigracyjnych: https://migracje.gov.pl/sluzby-imigracyjne
  5. Sprawdź, gdzie mieści się ambasada lub konsulat Twojego kraju w Polsce: https://www.msz.gov.pl/en/p/msz_en/ministry/diplomatic_protocol/foreign_missions_and_consular_posts_in_poland/consular_posts/consular_posts
  6. Odwiedź stronę Państwowej Inspekcji Pracy i zapoznaj się z informacjami przygotowanymi dla obcokrajowców: https://www.pip.gov.pl/pl/informacje-dla-obcokrajowcow/2538,informacje-dla-obcokrajowcow.html
  7. Szukasz pomocy? Odwiedź stronę Krajowego Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego, które pomaga ofiarom handlu ludźmi: http://www.kcik.pl

Dodatkowych informacji można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, ul. Witosa 86, pok. nr 10, nr tel. (0-41) 36 41 611 lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Myślisz o wyjeździe do pracy za granicę? Podjęcie pracy daleko od domu to poważny krok i wymaga przemyślanej decyzji. Ważne, abyś się do tego dobrze przygotował.

W mediach często pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników pobierających opłaty bez zapewniania miejsc pracy. Wojewódzki Urząd Pracy zaleca ostrożność przed pochopnym podejmowaniem decyzji o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia.

Oszuści podszywający się pod legalnie działające na rynku agencje zatrudnienia zamieszczają oferty pracy, które służą jedynie wyłudzeniu pieniędzy od nieświadomych osób. Działające zgodnie z przepisami prawa agencje zatrudnienia winny posiadać wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia potwierdzony stosownym certyfikatem. Wykaz legalnie funkcjonujących agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.stor.praca.gov.pl

Należy wystrzegać się przede wszystkim firm i osób, które oferują pracę pod warunkiem dokonania wpłaty pieniędzy na podane konto i nie podają nazwy firmy, jej dokładnego adresu, a wskazują jedynie numer telefonu komórkowego lub skrytki pocztowej.

Informacje o działalności nielegalnych pośredników pracy należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy oraz na Policję lub do Prokuratury.

Jednym z zagrożeń wyjazdu za granicę jest handel ludźmi. Osoby, które staną się jego ofiarami, są wykorzystywane do pracy przymusowej, prostytucji lub zmuszane do popełniania przestępstw. Bądź ostrożny! Każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi.

O dodatkowe informacje pytaj w wojewódzkim i powiatowych urzędach pracy. Wyjazd do pracy za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów i rozczarowań.

Osoby zainteresowane tematem bezpiecznych wyjazdów i sposobami poszukiwania pracy za granicą zapraszamy na spotkanie z doradcą EURES do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy ul. Witosa 86; tel. 041 364 -16 -11.

Uwaga:
Wszystkim planującym wyjazd za granicę do pracy lub w celu poszukiwania pracy polecamy zapoznanie się z:
- poradnikiem „Bezpieczne wyjazdy do pracy"
- informacjami na temat poszukiwania pracy poprzez sieć EURES